جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

مباهله روز برتری اسلام

  روز مباهله پیامبر اسلام(ص) از وقایع مهم تاریخ اسلام است که به اثبات حقانیت شیعه می‌پردازد.

  باید دانست که مباهله به مفهوم لعن و نفرین کردن است.پیامبر اکرم(ص) در زمان تبلیغ اسلام در 10 هجری قمری، مسیحی‌ها را هم به اسلام دعوت کردند و از آنها خواستند به دین اسلام روی آورند.

  مسیحی‌ها در آن دوران از وضعیت مالی خوبی برخوردار بودند و هنگامی‌که پافشاری پیامبر(ص) بر دعوت را دیدند، درنظر داشتند ایشان را با پول و ثروت خریداری کنند اما از آنجایی‌که پیامبر(ص) با این روش‌ها نظرشان تغییر نمی‌کرد، آنها دعوت به مباهله کردند.

   در جریان مباهله دو طرف باید حاضر می‌شدند و از درگاه خداوند درخواست می‌کردند کسی که حقانیت ندارد را مجازات کند.

  در روز مباهله مسیحی‌ها با اسب‌های زینت شده به طلا در محل حاضر شدند در صورتی‌که پیامبر(ص) با حضرت علی (ع)، حضرت فاطمه(س) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) آمده بودند که در این هنگام وقتی مسیحیان دیدند پیامبر نزدیک‌ترین خویشانش را برای مباهله حاضر کرده‌اند به حقانیت آنها گواه دادند و به پیامبر(ص) اعلام کردند که مباهله نمی‌کنیم.

  پیامبر(ص) نیز از آنها درخواست کردند یا اسلام آورند و یا در پناه اسلام باشند و برای مسلمانان توطئه‌چینی نکنند و آنها را آزار ندهند، در این هنگام مسیحیان پذیرفتند زیر پرچم اسلام قرار گیرند.

  حیدری عنوان کرد: روز مباهله، روز بسیار شریفی است که آیه‌های تطهیر، مباهله و حاتم‌بخشی حضرت علی(ع) در این روز نازل شده است.

  از جمله اعمال این روز : غسل کردن، روزه گرفتن، خواندن دو رکعت نماز همانند نماز عید غدیر است. کیفیت دو رکعت نماز بدین صورت است که در هر رکعت، یک مرتبه حمد و ۱۰ مرتبه توحید، ۱۰ مرتبه آیة‌الکرسی و ۱۰ مرتبه قدر خوانده می‌شود و بهتر است پیش از اذان ظهر خوانده شود.

  سپس خواندن دعای مباهله که شبیه به دعای سحرهای ماه رمضان است همچنین شایسته است در این روز تصدّق بر فقراء به جهت تَاسّی به مولای متقیان امیرالمؤمنین‌علی(ع) و زیارت کردن آن حضرت و بهتر است زیارت جامعه خوانده شود.


  این مطلب تا کنون 21 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 6 مهر 1395
  منبع
  برچسب ها : مباهله ,اسلام ,پیامبر ,مرتبه ,حضرت ,نماز ,رکعت نماز ,
  مباهله روز برتری اسلام

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 10 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر